Čo bude na programe?

 

5 dní medzinárodného tábora, akcie, know-how, zábavy a dobrodružstva –to sú „Energy Busters“!

Všetko sa tu točí okolo obnoviteľných zdrojov – od vetra, cez Slnko až po biomasu – a tiež okolo šetrenia energiami. Na tábore spoznáš jednotlivé druhy obnoviteľných zdrojov a ako sa vedia premeniť na energiu. Taktiež ti prezradíme koľko energie potrebujú jednotlivé zariadenia a dozvieš sa tiež, ako energiou možno šetriť, aby v rodine ostalo viac peňazí napríklad na zábavu.

Popri zábave pri spoznávaní získaš aj informácie, aké vzdelanie budeš do budúcnosti potrebovať, pokiaľ je tvojím snom pracovať v oblasti „green jobs“. Priamo na mieste budeš mať možnosť stretnúť sa so školami a firmami, ktoré sa tešia na nadšencov ako si Ty! V lone prírody – v Národnom parku Donau-Auen v Rakúsku – spoznáš nových kamarátov z Rakúska / Slovenska s rovnakými záujmami!

 

Prečo v prírode?

 

Príroda ponúka priestor pre kreativitu, oddych aj zábavu. Témy z oblasti energií sa v prírode veľmi dobre spájajú s dobrodružstvom. Napríklad po výlete do veterného parku sa naspäť do tábora odvezieme krásnou prírodnou scenériou drezinou po koľajniciach, ktoré kedysi spájali Bratislavu z Viedňou. Vďaka tomu nielen lepšie spoznáš prírodu, ale aj jednoduchšie pochopíš jej prepojenie s obnoviteľnými zdrojmi energie.

 

Ako sa povie "ahoj, ako sa máš?" po nemecky?

 

Keďže pre deti z Rakúska a zo Slovenska je počas letného tábora pripravený bohatý športový program, hry a experimenty, chceli by sme každého naučiť pár jednoduchých fráz v druhom jazyku. Samozrejme angličtina je taktiež povolená. Počas celého tábora však budú k dispozícií aj slovensky a nemecky hovoriaci vedúci. Všetky potrebné veci vždy predstavíme v oboch jazykoch.

 

Watt, volt, ampér … čo to vlastne je?

 

Aby ste mohli experimenty robiť aj samostatne a voľne diskutovať o veciach aj s odborníkmi počas exkurzií, každý z účastníkov v rámci tímu získa hravou formou prehľad o základných fyzikálnych pojmoch a poučkách, ktoré však aj tak väčšina z vás už dávno pozná zo školy.

 

Ako to presne funguje?

 

Počas fyzikálnych experimentov sa veciam dostaneš až na kosť. V rámci tímu budeš mať možnosť pozorovať, skúmať a experimentovať. Napríklad energiu cítiť, počuť aj vidieť.

 

Kam z mojou prebytočnou energiou?

 

Aby si mohol ukázať, koľko energie sa v tebe skrýva, pripravili sme množstvo súťaží a hier. Aj počas jazdy drezinou budeš mať možnosť riadne šliapnuť do pedálov a ušetriť tak energiu z iného zdroja.

 

Odkiaľ pochádza energia?

 

V rámci exkurzií sa spolu vydáme na cestu spoznávania rôznych foriem energií. Predstavíme ti biomasu, ukážeme vietor a budeš mať možnosť dotknúť sa Slnka. Všetky druhy obnoviteľných zdrojov a energií spoznáš osobne v priebehu pár dní.

 

Ako si postavím vlastnú elektráreň?

 

Elektráreň možno nie, no ukážeme ti, ako si iné formy energie môžeš vyrobiť celkom jednoducho aj sám, alebo v tíme spolu s kamarátmi. A aký úžitok ti môžu priniesť. Spolu objavíme, čo všetko sa dá z obnoviteľných zdrojov získať!

 

Už vieš cím by si chcel byť?

 

Na Slovensku, ako aj v rámci Európskej únie existuje množstvo pracovných príležitostí v oblasti tzv. Green Jobs. Ktoré to sú a v ktorej oblasti by si mohol aj ty neskôr zamestnať? V rámci stretnutia so zástupcami škôl, ako aj firiem, ktoré sa oblasti energií venujú sa dozvieš viac o možnostiach štúdia, či úloh a činností, ktoré by ťa na ceste za tvojou vysnívanou prácou čakali. Školy ako aj firmy pochádzajú z prihraničného regiónu, takže v prípade záujmu sa im vieš predstaviť už teraz. Okrem zástupcov zo Slovenska prídu aj školy a firmy z Rakúska, čo môže výrazne rozšíriť tvoje obzory, pokiaľ máš ambície neskôr vyraziť aj za hranice.

 

Čo všetko som sa dozvedel?

 

Počas rôznych hier v prírode v okolí tábora si budeš môcť v tíme kamarátov otestovať, čo všetko si sa stihol nové dozvedieť a ako to budeš môcť neskôr v bežnom živote uplatniť. Najlepší tím vyhráva. Bude to ten tvoj?

 

Was steht am Programm?

 

5 Tage internationaler Austausch, Action, Know-How, Spaß und Abenteuer – das ist „Energy Busters“!

Hier dreht sich alles um Erneuerbare Energie – von Wind über Sonne bis zur Biomasse. Du wirst erfahren, was erneuerbare Energien sind und woher der Strom kommt. Zusätzlich hinterfragen wir, wie viel Strom verschiedene Geräte benötigen und erarbeiten Tipps wie Energie gespart werden kann, damit dir mehr Geld für andere Dinge bleibt.

Zusätzlich erfährst du, welche Ausbildung du im Bereich „green jobs“ machen kannst. Du wirst vor Ort Schulen und Unternehmen kennenlernen, die sich auf engagierte SchülerInnen freuen! Außerdem kannst du inmitten der Natur bei gemütlichem Beisammensein oder bei Abenteuern neue Kontakte zu Gleichaltrigen aus der Slowakei bzw. Österreich knüpfen und mit ihnen gemeinsam Spaß haben!

 

Warum in der Natur?

 

Natur bietet Platz für Kreativität, Erholung aber auch Action. Energiethemen lassen sich gut mit gemeinsamen Abenteuern im Grünen kombinieren. Zum Beispiel geht es nach einer Exkursion zu den Windrädern mit einer Draisine zurück zum Camp. So lernst du nicht nur die Natur besser kennen, sondern verstehst auch leichter die Bedeutung der erneuerbaren Energie.

 

Was heißt „hallo, wie geht’s dir?“ auf slowakisch?

 

Damit die ÖsterreicherInnen mit den SlowakInnen während des Sommercamps gut miteinander sporteln, experimentieren und forschen können, ist es nett, wenn jeder ein paar einfache Worte in der fremden Sprache kennenlernt. Natürlich werden wir auch manchmal Englisch sprechen, damit die Kommunikation zwischen den österreichischen und slowakischen Energy Busters besser klappt ;)
Während des gesamten Camps stehen sowohl deutsch als auch slowakisch sprechende BetreuerInnen zur Verfügung. Fachliche Inputs werden in beiden Sprachen angeboten.

 

Watt, Volt, Ampere … was ist das eigentlich?

 

Um selber Experimente sinnvoll durchführen und mit ExpertInnen bei Exkursionen diskutieren zu können, wirst du zu Beginn in einem Team wesentliche Begriffe bezüglich Energie erarbeiten.

 

Wie funktioniert denn das genau?

 

Bei den physikalischen Experimenten gehst du den Dingen ganz genau auf den Grund. Du wirst in einem Team beobachten, untersuchen und experimentieren. Zum Beispiel Strom fühlen, Strom hören und Strom sehen.

 

Wohin mit meiner Energie?

 

Damit du zeigen kannst, wie viel Energie in dir steckt, wird es lustige Wettbewerbe geben.
Auch bei der Draisinenfahrt treten wir selbst in die Pedale und sparen so Energie.

 

Woher kommt der Strom?

 

Im Rahmen von Exkursionen wirst du dich auf die Suche verschiedener Energiequellen machen. Du wirst verstehen, was man unter Fernwärme und Biomasse meint, wie aus Wind Strom gewonnen wird und warum die Sonne ein guter Energieträger ist.

 

Wie baue ich ein Minikraftwerk?

 

Damit du selbst mal Energie produzieren kannst, wirst du gemeinsam mit deinem Team ein kleines Minikraftwerk bauen. Mal schauen was sich alles mit erneuerbarer Energie machen lässt!

 

Weißt du schon was du einmal werden willst?

 

In Österreich gibt es eine Vielzahl an Jobmöglichkeiten im Bereich der Green Jobs. Im Jahr 2011 waren in Österreich bereits 193.029 Personen in diesen nachhaltigen Bereichen tätig.

Welche Jobs gibt es, um später im Bereich der erneuerbaren Energien zu arbeiten? In Workshops informierst du dich über die verschiedenen Berufsfelder und lernst die jeweiligen Aufgaben und Tätigkeitsbereiche kennen. Im Anschluss kannst du deine Fragen mit VertreterInnen regionaler Firmen diskutieren und herausfinden, in welchen Branchen in den nächsten Jahren in der Region MitarbeiterInnen benötigt werden und wie der generelle Bedarf am Arbeitsmarkt aussieht. Vielleicht ist ja sogar schon dein zukünftiger Arbeitgeber in der Runde dabei…?

 

Was habe ich denn nun alles gelernt?

 

Bei einer lustigen Schnitzeljagd im Gelände rund um das Camp wirst du mit deinem Team knifflige Aufgaben rund um das Thema „erneuerbare Energien“ lösen. Das beste Team gewinnt.